Mieszkańcy żądają ulg w opłatach za śmieci

KONTROWERSJE. W gminie Gdów trwa zbieranie podpisów pod protestem przeciwko nowym śmieciowym stawkom. Na dziś ceny te są najwyższe w powiecie.

1

Pod petycją, która w ostatnich dniach trafiła na dziennik podawczy Urzędu Gminy w Gdowie podpisało ponad 230 mieszkańców. To nie koniec.

Inicjatorzy społecznego protestu informują, że akcja zatacza coraz szersze kręgi, a w zbieranie podpisów pod petycją o obniżenie opłat za śmieci angażuje się coraz więcej osób z różnych rejonów gminy.

- Porównujmy ceny za śmieci, jakie mają obowiązywać w innych gminach powiatu wielickiego oraz sąsiadujących z Gdowem rejonach myślenickim i bocheńskim – i jesteśmy przerażeni. Wychodzi na to, że u nas będzie o wiele drożej niż gdzie indziej! – oburzają się inicjatorzy akcji zbierania podpisów (osoby te chcą pozostać anonimowe).

Dlaczego mamy mieć aż tak drogo?

Krytyczne opinie odnośnie śmieciowych stawek w Gdowie można przeczytać także w komentarzach na portalu internetowym „Dziennika Polskiego” pod artykułem z 12 lutego tego roku („Ulgi dla dużych rodzin w opłatach za śmieci”), w którym informowaliśmy o nowych opłatach za wywóz odpadów, jakie mają obowiązywać we wszystkich gminach powiatu wielickiego. „A czemu gmina Gdów ma tak wysokie opłaty? Za każdego mieszkańca prawie 10 zł… To za moją ośmioosobową rodzinę zapłacę 80 zł miesięcznie, a teraz płacę 21 zł…” – oburza się internauta podpisujący się Jacek. „Na razie wygląda na to, że Gdów ma najdrożej, Biskupice bardzo nisko, a Wieliczka i Niepołomice – średnio” – komentuje „Tomek”.

W gminie Gdów mają obowiązywać tylko dwie stawki: 9,5 zł miesięcznie od osoby za śmieci segregowane oraz 14,5 zł od osoby – dla gospodarstw, gdzie nie będzie selektywnej zbiórki odpadów. Gdowscy radni ustalili „śmieciowy cennik” w grudniu ubiegłego roku, a więc jeszcze przed nowelizacją normującej te kwestie ustawy, która dopuszcza obecnie zróżnicowanie stawek w zależności od liczby osób w rodzinie.

- Rodzina licząca 5-6 osób, która segreguje śmieci płaci teraz za ich wywóz miesięcznie 21-23 zł w zależności od tego, z jaką firmą ma podpisaną umowę. Łatwo policzyć, że nowe ceny – liczone już nie od gospodarstwa, ale od „głowy” – będą ponad dwukrotnie wyższe. Dlaczego u nas nie ma ulg dla dużych rodzin? Przecież właśnie dla nich nowe opłaty za śmieci będą najbardziej dotkliwe! – irytuje się mieszkaniec Gdowa.

Wójt Gdowa Zbigniew Wojas przyznaje, że do Urzędu Gminy wypłynęły protesty w sprawie wysokości nowych cen za śmieci od mieszkańców m.in. Zręczyc, Szczytnik i Zalesian. Twierdzi też, że myśli o tym, by liczne rodziny nie odczuły bardzo dotkliwie podwyżek cen za wywóz śmieci.

- Nie wiem natomiast jeszcze jak sobie z tym poradzimy – czy po wejściu w życie nowelizacji ustawy wprowadzimy ulgi dla dużych rodzin, czy w późniejszym czasie będziemy umarzać lub obniżać kwoty opłat za śmieci dla takich gospodarstw. W najbliższych tygodniach będę rozmawiał o tym z radnymi gminy – mówi wójt Gdowa.

Na dziś Zbigniew Wojas jest jednak bardziej nie za wprowadzeniem ulg dla wszystkich dużych rodzin, ale obniżkami dla gospodarstw wielodzietnych i najuboższych. – Problem jest choćby z definicją licznej rodziny. Od jakiej liczby osób należy zaliczyć gospodarstwo do takiego „działu”? Wiemy natomiast, że mamy w gminie 200-300 rodzin ubogich, korzystających ze świadczeń Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Im na pewno trzeba będzie pomóc także w opłatach za wywóz śmieci – uważa wójt Wojas.

- Możemy to zrobić do trzech miesięcy od wejścia w życie znowelizowanej ustawy, więc spokojnie zdążymy jeszcze rzecz jeszcze raz przeanalizować i ewentualnie wprowadzić korekty – uważa Wojas.

Gdów chce ogłosić przetarg na wywóz śmieci wedle nowych zasad jeszcze w tym miesiącu. Jego rozstrzygnięcia można spodziewać się w maju. – Wtedy będziemy o wiele mądrzejsi niż teraz, bo będzie jasne jakie będą faktyczne koszty wywozu śmieci – zaznacza wójt Gdowa.

Dwa razy w miesiącu to za często?

9,5 zł oraz 14,5 zł to ceny za wywóz śmieci dwa razy w miesiącu. Wedle nowych zasad, innej opcji ma w gminie Gdów ma nie być. Zdaniem niektórych mieszkańców – w przypadku odpadów selekcjonowanych wystarczy wywóz tylko raz na cztery tygodnie, bo więcej śmieci gospodarstwo nie wyprodukuje.

- Segreguję śmieci od dawna i wiem, że ten drugi wywóz będzie „pustym przejazdem”,. Po co więc mieszkańcy mają za to płacić? Nie lepiej byłoby ustalić wywóz odpadów raz w miesiącu, co obniżyłoby o kilka złotych miesięczną cenę od jednej osoby? – pyta jedna z mieszkanek gminy Gdów.

Źródło: www.dziennikpolski24.pl

14 komentarzy do “Mieszkańcy żądają ulg w opłatach za śmieci

 1. Dać ulgi w opłatach za śmieci dużym rodzinom/osobom pełnoletnim/ W wyborach 2014 głosy dla
  p.Wojasa gwarantowane .Pozostałym podnieść stawkę ,bo koszty muszą się zamknąć.
  Tak trzymać!

 2. Widzę, że znowu jesteśmy najgorsi w całym Powiecie. Ale przecież mamy jednego z najlepszych wójtów w Polsce. Na jakich danych oni się opierali?
  Co do podwyżek – to mamy 100% więcej! 100% więcej mają płacić ludzie za wywóz śmieci!
  Dziękujemy panie wójcie za troskę o mieszkańców. Jesteśmy wdzięczni panu wójtowi, że nie musimy płacić na przykład 500% więcej. Aż miło, że tak się pan o nas mieszkańców troszczy. Czymże jest 100% podwyżka, gdy ma się tak „znanego” gospodarza…

 3. Piszcie jak najwięcej, wrzucajcie informacje. Ludzie w gminie Gdów żyją w nieświadomości. Karmią się tym, co opowiada na zebraniach wójt (jak widać często mija się z prawdą), oraz jego przydupasy, czyli radni z kliki wójta, którzy też na zebraniach powtarzają za nim jak pieski w czasie pełni zawodzące żałośnie

 4. Czyli jeśli dobrze rozumiem, będziemy mieć podwyżkę śmieci o drugie tyle (choć na zebraniach Wódz mówił inaczej), mamy podwyżkę podatków w wielu przypadkach o nawet kilkadziesiąt procent (a na zebranaich wódz mówił, że będzie to bardzo niewiele), mamy najmniej „ściągniętych” środków finansowych zewnętrzych w przeliczeniu na mieszkańca ze wszystkich Gmin Powiatu wielickiego (choć wódz chwalił się na zebranaich swoimi wielkimi osiągnięciami w tym temacie). Co jeszcze?
  Jak widać wystarczy zmamić elektorat straży, kól gospodyń żeby być THE BEST, pomimo wyników, które karzą klęknąć i płakać. Co jeszcze usłyszymy od wodza? … cdn

 5. No to ładnie podatki do góry, śmieci do góry 100%, a po wsiach gminy poza Gdowem biega piszczy a on banery wiesza że najlepszy Wójt kpina i skandal!!!!!!!!

 6. Szkoda mówić! Wójt zarabia sobie ponad 12000tys to niech płaci za te śmieci nawet 100zeta, ale co ma powiedzieć ktoś kto ma 500 czy 700 zł renty? Kpina i skandal! Teraz będzie pokazywał jaki on dobry , bo wprowadzi ulgi dla wielodzietnych, czy ubogich, niech se te ulgi w du……….. wsadzi!!! Na taczki z takim wójtem!!!

 7. Niech towarzysz Cięzarek sobie płaci takie wygórowane opłaty.
  Pewnie bło ytak ze jakiś koleś im odpalił działke i wybrali najdroższą firme cichaczem pod stolikiem albo na cmentarzu jak ich kumple Miro Zbycho

 8. Normalna rzecz chcesz śmiecić płać będziesz miał, co należy nauczać się jedno nikt nie ma słowa w twym Państwie zwłaszcza kraju w gminie Gdów nie ma żadnego prawa. Mamy władze piękną sami wybraliśmy a inni idąc na glosowanie lub idą bo był Wójt niby dobry to niech będzie ten sam prawie super prawie robi wielka różnicę. Napijcie się piwa z biedroni a napijcie się żywca .

 9. No tak biedota KC PZPR nie stać Cie na parę zl za odpady i utrzymanie czystości oraz porządku na terenie gminy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>